VŠEOBECNÁ CHARAKTERISTIKA ŠKOLY
I. Všeobecná charakteristika školy
1.1 Veľkosť školy
Základná škola sa nachádza na sídlisku Šváby a predstavuje okrajový sídliskový typ školy. Je to štvorpodlažná budova, plánovaná ako dvadsaťtriedna. V škole je momentálne 9 tried na 1. stupni a 7 tried na 2. stupni. Okrem klasických tried disponuje špeciálnymi učebňami, počítačovými učebňami, tabletovou učebňou, jazykovým laboratóriom, školskou knižnicou, školskými herňami, školskou dielňou a kuchynkou. V jednotlivých ročníkoch sa spravidla vytvárajú podmienky s priemerným počtom 20 žiakov v ročníku pre 1 až 2 triedy. V súčasnosti školu navštevuje 340 žiakov.
ZŠ Važecká 11 v Prešove zabezpečuje vyučovanie na I. a II. stupni a prevádzku školského klubu detí pre žiakov 1. stupňa, školskej jedálne, činnosť v centre voľného času a záujmových útvaroch pri škole. Školská jedáleň má výdajnú kapacitu 800 jedál a poskytuje 200 stravovacích miest. Telocvičňa má veľkú telocvičňu, rozcvičovňu a posilňovňu.
1.2 Charakteristika žiakov
ZŠ navštevujú v prevažnej miere žiaci zo sídliska Šváby, v menšej miere z iných mestských častí. Okrem nich škola poskytuje vzdelávanie aj žiakom z priľahlých obcí – Kendice, Abranovce, Záborské, Varhaňovce, Petrovany, Kokošovce, Gregorovce, Víťaz, Ličartovce, Dulova Ves, Zlatá Baňa, Žehňa, Župčany, Haniska, Lažany, Ratvaj, Ruská Nová Ves, a Teriakovce.
Školu navštevujú aj žiaci so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, ktorí sú začlenení v bežných triedach.
1.3 Charakteristika pedagogického zboru
V škole vyučuje 31 pedagogických zamestnancov. V školskom klube detí pracuje 5 vychovávateliek. 100 % pedagógov je pedagogicky a odborne kvalifikovaných.
V škole pracuje školská poradkyňa. V oblasti prevencie drogových závislosti pôsobí koordinátorka prevencie drogových závislostí a sociálnopatologických javov. Environmentálny program školy zastrešuje koordinátorka environmentálnej výchovy. Pedagógovia pôsobia aj ako vedúci záujmových útvarov v centre voľného času či v záujmových útvaroch pri škole. Redakčná rada vydáva školský časopis. Poverení pedagógovia spravujú webovú a facebookovú stránku školy.
Pedagógovia školy predstavujú stabilizovaný, odborne i pedagogicky kvalifikovaný a profesionálny pedagogický zbor, ktorý má snahu ďalej odborne a profesijne rásť, využívať možnosti ďalšieho vzdelávania, prehlbovania a zvyšovania kvalifikácie s cieľom zvyšovať úroveň a kvalitu výchovnovzdelávacieho procesu.
1.4 Dlhodobé projekty
Škola využíva možnosti zapojenia sa do týchto projektov:
- Erasmus +
- Národný projekt: Pomáhajúce profesie v edukácii detí a žiakov
- Škola inkluzionistov
- Infovek
- Otvorená škola
- Škola podporujúca zdravie
- Národný program boja proti drogám
- Podpora ochrany detí pred násilím
- Škola priateľská k deťom - UNICEF
- Projekt podpora organizačného zabezpečenia vzdelávania pedagogických zamestnancov v oblasti finančnej gramotnosti a výchovy k podnikaniu
- Biela pastelka
- Červená stužka
- Detský čin roka
- Tenis do škôl
- Projekt financovaný z výzvy MŠ VVaŠ SR – operačný program vzdelávanie
- FEAD 2020
- Originálny ruženec
- Vianoce v múzeu
- Od srdca k srdcu
- Važecký jarmok
- Viem čo zjem
- Umenie zblízka
- Environmentálne projekty – podľa aktuálnej ponuky
- Projekty reprezentujúce školu na rôznych súťažiach
Škola vypracováva a realizuje aj projekty, ktoré ponúka MŠVVaŠ SR, nadácie a iné organizácie alebo firmy s cieľom skvalitnenia a modernizácie výchovnovzdelávacieho procesu.
1.5 Spolupráca s rodičmi
Počas celého školského roka je škola otvorená širokej rodičovskej verejnosti. Cieľom spolupráce školy s rodičmi je zapájanie rodičov do života školy, snaha vzbudiť záujem rodičov o prácu ich detí v škole, prekonať bariéru medzi rodičmi a učiteľmi. Rodičia žiakov školy – triedni dôverníci sú členmi Rodičovského združenia pri Základnej škole na Važeckej ulici v Prešove. Stretávajú sa 4x ročne, triedne aktívy sú 3x ročne a 1x ročne sa rodičia a vedenie školy stretávajú na plenárnej schôdzi. Triedne aktívy pre zákonných zástupcov žiakov 9. ročníka, konzultačné hodiny výchovného poradcu pre rodičov, možnosti stretnutia rodičov s triednymi učiteľmi, vyučujúcimi, s vedením školy a členmi inkluzívneho tímu je i mimo triednych aktívov. Neformálne aktivity sú športové stretnutia, Vianočný koncert, Važecký jarmok, karneval, fašiangovanie, pálenie Moreny, výstavy výtvarných prác žiakov a podobne. Rodičia sú pravidelne a podrobne informovaní o prospechu a správaní svojich detí a mimoškolských aktivitách. Vypomáhajú pri nákupe učebných pomôcok, didaktickej techniky a zabezpečovaní akcií organizovaných školou.
V škole je zriadená Rada školy, ktorá má 11 členov z radov pedagogických a nepedagogických zamestnancov, zástupcov zriaďovateľa, poslancov MZ, rodičov. Spravidla zasadá trikrát ročne. Na zasadnutiach sa zaoberá všetkými oblasťami chodu školy.
ZŠ neostáva v izolácii, ale dlhodobo spolupracuje s inými subjektmi zo sféry školstva, ale aj iných rezortov. Škola spolupracuje s Neziskovou organizáciou Vážka n. o., ktorá svojou činnosťou školu podporuje. Spolupracuje tiež s materskými školami na Važeckej, Solivarskej a Bratislavskej ulici, Súkromnou MŠ ELBA, Domovom sociálnych služieb na Važeckej ulici a Volgogradskej ulici, Domovom dôchodcov na Veselej ulici, pre ktorých pripravuje vystúpenia pri rôznych príležitostiach. MŠ a DDS poskytuje priestory telocvične a umožňuje využívanie a školského ihriska a multifunkčného ihriska. Škola spolupracuje s Komunitnou nadáciou Prešov pri realizácií projektov a organizovaní športových súťaži, ďalej spolupracuje s klubom Farmakol, detským dopravným ihriskom na Delni a mestskými médiami.
1.6 Priestorové a materiálno-technické podmienky školy
Materiálno – technické podmienky sú na dobrej úrovni. Škola je vybavená dostatočným množstvom moderných a aktuálnych učebných pomôcok a didaktickej techniky. Budova školy je štvorpodlažná spojená prechodovou chodbou s budovou telocvične. Škola je projektovaná ako dvadsaťtriedna. V budove školy sa nachádzajú triedy s bežným vyučovaním, laboratória, odborné učebne, žiacka knižnica, počítačové učebne, tabletová učebňa, jazykové laboratórium, dielňa, telocvičňa, herne, školská kuchynka, školský bufet. V areáli školy sa nachádza školské, multifunkčné, a workoutové ihrisko. K dispozícii slúžia aj tenisový kurt, ktorý je v zime využívaný ako zastrešená nafukovacia tenisová hala. Po dohode s majiteľom haly škola využíva tenisové dvorce a nafukovaciu tenisovú halu v rámci hodín telesnej výchovy a v mimoškolskej činnosti.
V súčasnosti sa vyučuje v 16 triedach. Škola má vytvorené a zariadené odborné učebne cudzích jazykov, biológie, výtvarnej výchovy, chemické, jazykové a fyzikálne laboratórium, tabletovú učebňu a hudobnú sieň. Žiaci svoje vedomosti a zručnosti majú možnosť zdokonaľovať a využívať v školskej dielni a kuchynke. V niektorých učebniach je nevyhovujúca podlahovina PVC s potrebou jej opravy alebo výmeny.
Škola má jednu učebňu informatiky. Školská bezdrôtová sieť umožňuje prístup na internet v celom školskom zariadení. Sedem učební disponuje interaktívnou tabuľou. Telocvičňa školy sa využíva aj na mimoškolské akcie. Slúži rôznym záujmovým útvarom, krúžkom, mládežníckym organizáciami a verejnosti. Školské ihrisko po rekonštrukcii a modernizácii je využívané školou a všetkými obyvateľmi sídliska Šváby. Športové vyžitie ponúkajú aj workoutové a nové multifunkčné ihrisko.
Školský klub detí je vybavený spoločenskými hrami, stavebnicami, hračkami rôzneho druhu, nábytkom, kobercami a didaktickou technikou. Na vyučovanie telesnej a športovej výchovy je dostatok náradia a náčinia, ktoré je potrebné neustále obnovovať a dopĺňať.
Vhodné by bolo modernizovať a materiálne zabezpečiť chemické a fyzikálne laboratórium, školskú dielňu a učebňu biológie.
1.7 Škola ako životný priestor
Základná škola smeruje k tomu, aby v prostredí, kde škola pôsobí, sa stala vzdelávaco – výchovným, kultúrnym a športovým centrom. Aby sa tým stala, musia všetci pedagogickí, nepedagogickí zamestnanci i žiaci vystupovať ako jednotný celok. Je potrebné rozvíjať a upevňovať konštruktívne pracovné vzťahy založené na profesionalite, humanizme, vzájomnom pochopení a spolupráci medzi jednotlivými subjektmi – vedením školy a všetkými zamestnancami, zamestnancami navzájom, zamestnancami a žiakmi, žiakmi navzájom, školy ako celku a rodičmi i širšou verejnosťou.
Ku skvalitneniu týchto vzájomných vzťahov prispieva aj prostredie školy. Veľký dôraz škola kladie na úpravu a estetizáciu interiéru i exteriéru školy - žiaci sa starajú o kvety v triedach a na chodbách školy, pred budovou školy sú vysadené okrasné kríky a dreviny.
Vo vestibule školy, na chodbách a v triedach sú vystavené výtvarné práce žiakov, diplomy zo súťaží, fotografie, informačné tabule o živote školy a nástenky tematicky zamerané na obsah učiva .
Snahou školy je vytvoriť príjemné, estetické prostredie, aby sa škola stala „ druhým domovom".
1.8 Podmienky na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri výchove a vzdelávaní
Nositeľmi výchovy k bezpečnému konaniu a správaniu a k bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci v škole sú všetci pedagogickí pracovníci školy. Problematika bezpečnosti a ochrany zdravia sa uplatňuje už v existujúcich témach jednotlivých predmetov. Úlohou učiteľa je viesť žiakov k dodržiavaniu zásad bezpečného konania a správania a bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, k dodržiavaniu hygienických zásad, pomáhať v prípade zdravotnej alebo inej núdze, dodržiavať dopravné a požiarne pokyny.
Žiaci spoznávajú zásady správneho životného štýlu podporujúceho zdravie, orientujú sa v školskom prostredí, naučia sa konať v prípade mimoriadnych udalostí a poranení, spoznávajú požiadavky správnej životosprávy, dôsledky pitia alkoholu a fajčenia, nebezpečenstva užívania a šírenia drog. Žiakov učiteľ oboznamuje so zásadami bezpečného konania a správania pri hrách, športových činnostiach, výletoch, exkurziách a pri záujmových činnostiach. Žiaci okrem tém v jednotlivých predmetoch sú s ochranou zdravia a bezpečnosťou oboznamovaní na začiatku školského roka, pred akciami organizovanými školou, pred začatím cvičenia a práce v laboratóriách a dielňach. Rodičia sú na triednych aktívoch oboznámení so školským poriadkom. Pracovníci školy absolvujú každý druhý rok školenie bezpečnostným technikom o bezpečnosti pri práci a požiarnej ochrane. Bezpečnostný technik školí aj všetkých novoprijatých pracovníkov. BOZP je zahrnuté vo vnútornom poriadku školy, prevádzkových poriadkoch BOZP a školskom poriadku. Robia sa pravidelné revízie elektrického a plynového zariadenia, bleskozvodov, hasiacich prístrojov a hydrantov ako aj telocvičného náradia pred každou vyučovacou hodinou.
Pre školskú dielňu, kuchynku, odborné učebne, laboratória, telocvičňu, posilňovňu sú vypracované a na viditeľnom mieste umiestnené prevádzkové poriadky, s ktorými sú oboznámení žiaci, vyučujúci, ostatní pracovníci školy a nájomcovia nebytových priestorov.