História
· V roku 1990 sa otvorili brány školy na novom sídlisku Šváby. V 30 triedach tu nastúpilo 921 žiakov plných očakávania. Prvým riaditeľom sa stal PhDr. P. Uvíra, o dva roky neskôr Mgr. B. Jankovská. V škole fungovala jedáleň, ale nedostatkom bola chýbajúca telocvičňa. Postupne sa dopĺňali nové učebné pomôcky, upravovali a skrášľovali sa chodby, triedy. Žiakov pribúdalo, a preto sa robili stavebné úpravy na zvýšenie počtu učební. Začali prvé úspechy žiakov, ZŠ Važecká sa dostala do povedomia rodičov. Škola sa vďaka ďalšiemu riaditeľovi Mgr. D. Brhlíkovi dočkala vytúženej telocvične, pribudli špeciálne učebne, jazykové laboratórium, multimediálna učebňa, počítačové učebne napojené na internet. Škola bola pilotnou školou v projekte Otvorená škola v rámci Slovenska.
Súčasnosť
· Pod vedením súčasnej riaditeľky Mgr. J. Pruchnerovičovej prešla škola výraznou modernizáciou. Vestibul školy sa zmenil na edukačnú a oddychovú zónu vďaka drevenému pódiu, kde sa realizujú rôzne školské aktivity. Na vytvorení pravej machovej steny sa podieľali starší žiaci. Pôvodné tridsaťročné šatňové pletivové „klietky“ sme vymenili za moderné šatníkové skrinky pre jednotlivcov. V triedach 1. stupňa sa vymenili podlahy a každá trieda sa doplnila interaktívnou tabuľou plus relaxačnými prvkami. V triedach 2. stupňa boli vymenené podlahy, postupne meníme školský nábytok, lavice a stoličky. Boli vybudované nové odborné učebne fyziky a biochémie. Svojpomocne sme zrekonštruovali odborné učebne geografie, anglického jazyka, techniky a náboženskej výchovy. Ako úplne nové sme svojpomocne zriadili učebne pre individuálne intervencie žiakov, učebňu logopédie a ekotriedu. Renovácia dvoch malých rozcvičovní nám umožnila ich prenájom verejnosti. V areáli školy pribudlo moderné multifunkčné a workoutové ihrisko. Postupne sa zrealizovala výmena okien na západnej strane budovy.
· Modernizáciu školy sme posunuli aj vo výchovnovzdelávacom procese. Učitelia aj žiaci začali pracovať v piatich školských projektoch: Važecká v pohybe, Važecké ekoaktivity, Važecká so srdcom na dlani, Važecká a finančná gramotnosť. Školský projekt Deti deťom na Važeckej odhaľuje a rieši šikanu, rôzne patologické javy a buduje pozitívne vzťahy v školských kolektívoch. Vyučovací proces sme prepojili s množstvom zážitkových hodín, ktoré ponúkajú prepojenie vzdelávania detí s bežným životom.
· V projektoch Pomáhajúce profesie v edukácií detí a žiakov a Spolu múdrejší sme pre žiakov získali a zabezpečili odbornú starostlivosť pre žiakov so ŠVVP a individuálny prístup vo výučbe.
· V našej škole bolo zaradených 42 ukrajinských žiakov, deti odídencov z Ukrajiny. Prijali sme siedmich ukrajinských asistentov.
· Keďže doteraz absentovala prítomnosť podporného tímu, v školskom roku 2019/2020 sme založili inkluzívny tím v zložení dvoch školských špeciálnych pedagogičiek a štyroch slovenských pedagogických asistentov. V školskom roku 2021/2022 do tímu pribudli aj školská logopedička a siedmi ukrajinskí pedagogickí asistenti. Inkluzívny tím pracuje so 40 slovenskými žiakmi so ŠVVP a 42 ukrajinskými žiakmi.
· Počas jarných a letných prázdnin ponúkame službu rodičom: pobyty detí v Dennom tábore Vážka a Letných školách.
· Zapojenosť do národných rozvojových projektov, ale taktiež menších výziev nám pomohla získať prostriedky na modernizáciu školy.
· Zvyšovaním kvality výchovno-vzdelávacieho procesu, bohatou záujmovou krúžkovou činnosťou a otvorenou komunikáciou s rodičmi narastá počet žiakov a tried na 20. Tým sme budovu kapacitne naplnili. V tvrdej konkurencii prešovských škôl sme dokázali hrozbu spred desiatich rokov – zrušenie školy - zlikvidovať a v školskom roku 2019/2020 sme naštartovali znovuzrodenie a budovanie modernej školy. Tým naplňujeme motto našej školy: „Moderná škola srdcom i činmi.“
Naše vízie
· Plánujeme zmodernizovať ostatné triedy na 2. stupni, vytvoriť školskú klubovňu, vymeniť tridsaťročné poškodené tabule, vybudovať interaktívnu miestnosť, vytvoriť na chodbách oddychové zóny pre žiakov, dokončiť výmenu okien a zatepliť budovu. V areáli školy chceme vybudovať atletickú dráhu, v školskej záhrade ekotriedu s pocitovým chodníkom a vyvýšenými záhonmi.