Karneval, klauni, zábava, to všetko patrí k fašiangom. V 9.oddelení sme si vyrobili krásnych klaunov, ktorí nám zdobia naše oddelenie a pripomínajú toto veselé fašiangové obdobie.
Vychovávateľka A. Macková
Karneval, klauni, zábava, to všetko patrí k fašiangom. V 9.oddelení sme si vyrobili krásnych klaunov, ktorí nám zdobia naše oddelenie a pripomínajú toto veselé fašiangové obdobie.
Vychovávateľka A. Macková
Žiaci prvého ročníka svoj darček za polročné vysvedčenie dostali trošku skôr. V pondelok 29. 1. si užili krásne predstavenie v bábkovom divadle Babadle. Na chvíľu sa vnorili do nezbednosti malých dvojičiek Janky a Danky. Bolo to krásne predstavenie, ktoré žiaci sledovali so zatajeným dychom. Už teraz sa tešia na ďalšie divadelné zážitky.
Spracovala: Neupauerová
Cesto je mimoriadne ekologický materiál, práca s ním má relaxačný a široký vývojový účinok. Je to najstaršia a najprirodzenejšia forma emocionálnej korekcie, ktorú je možne použiť na uvoľnenie duševného napätia, na upokojenie a sústredenie, na vyjadrenie a reprodukciu vnútorných pocitov, skúseností, pochybností a nádejí. Okrem toho táto technika s plasticitou cesta prispieva k zlepšeniu pamäti, rozvoju myslenia a pozornosti. Deti majú potešenie a radosť z práce s cestom!!!
Školská psychologička PaedDr. Oksana Samoilenko, PhD.
Šikanovanie je nežiadúce agresívne správanie, ktorého cieľom je zámerne ublížiť,
zastrašiť, ohroziť, alebo ponížiť človeka. Preto sme sa rozhodli s deťmi z ôsmeho
oddelenia zamyslieť nad tým, čo je šikanovanie, aké ma podoby, ako sa dá tomu
predchádzať ale aj to, kde môžeme hľadať pomoc a podporu.
Prečítali sme si príbeh o futbalistoch, kde sa objavovala šikana pre neúspech
jedného z členov, deti následne odpovedali na otázky týkajúce sa príbehu, ako sa
cítil chlapec, ktorého šikanovali, prečo ho šikanovali, ako by vedeli pomôcť takému
spolužiakovi, kde by hľadali pomoc.
Okrem tejto aktivity sme si pozreli aj prezentáciu, kde sme si presne vysvetlili, čo je
šikana, aké má podoby a kde sa môžeme v prípade núdze obrátiť.
Poslednou aktivitou boli tri kartičky, ich úlohou bolo zistiť, o aký druh šikany ide,
následne mali zvážiť správanie, či súhlasia/nesúhlasia alebo nevedia, či je také
správanie v športovom prostredí prijateľné. Potom sa predložila druhá karta s
príbehom a nakoniec tretia karta. Na všetky karty s príbehom som sa pýtala rovnaké
otázky.
Aké sú pocity obete? Ocitli ste sa niekedy v podobnej situácii? Boli ste niekedy
svedkom takejto situácie? Kde môžeme vyhľadať pomoc?
Aktivity sa deťom páčili, ich názory boli pre celé ôsme oddelenie obohacujúce.
Spracovala: Bc. Petra Straková
Rozmanitosť sa môže týkať vecí malých i veľkých, podstatných i zdanlivo nepodstatných. Porozumením a prijatím odlišnosti vytvárame prostredie, v ktorom sa nemusíme báť, môžeme vyjadrit názor, komunikovať či si priznať chybu. Pri budovaní takého prostredia môže vzniknúť aj správanie, ktoré spoločnosťou uznávané nie je, teda môžeme hovoriť o forme šikany. Dôležité je byť vnímavý k sebe a k iným, nebáť sa povedať “Nie, to nie je správne” či naučiť sa vyhľadať pomoc a otvorene komunikovať.
Najprv sme v I.oddelení ŠKD cez jednoduchú aktivitu “Ako sa máš ?” zistili náladu každého z nás.
Cez aktivity sme sa deťmi snažili pochopiť slovu šikana, čo za šikanu môžeme považovať a čo nie. Deti mali možnosť v komunikačnom kruhu vyjadriť slová, ktoré ich potešia a slová, ktoré ich zraňujú. V neposlednom rade sme si zopakovali práva každého dieťaťa, ktoré žiaľ môžu byť zanedbávané.
A tak veríme, že sa nám podarí vytvoriť aj v našom oddelení bezpečnú klímu, kde je spolu dobro silnejšie.
Spracovala: Bc. Bianka Fabianová
Senzorická integrácia je proces, cez ktorý dokážeme prijímať informácie prostredníctvom našich zmyslov, spracovať ich a používať v každodennom živote. Na intervenčných hodinách sa snažíme u žiakov rozvíjať aj senzorickú integráciu, ktorá napomáha žiakom k lepšiemu zvládaniu exekutívnych funkcií, zvládaniu svojich pocitov, emócií čo napomáha k ich rozvoju emocionálnej inteligencie.
Školský podporný tím
V záujmovom útvare Potulky Slovenskom sme sa v sobotu 27. 01. 2023 rozhodli navštíviť neďaleké krajské mesto Košice. Po prehliadke námestia, známych historických budov či kultúrnych inštitúcii sme zamierili do Vedecko-technického centra pre deti a mládež.
Vo výstavných sieňach boli zastúpené rôzne prírodné vedy – fyzika, mechanika, zaujímavé optické klamy a ilúzie, 3D a 2D hlavolamy, zmyslové vnemy, elektrotechnika a pod. Všetky exponáty mohli žiaci interaktívne využívať. Bolo to ako cesta do sveta budúcnosti. Vidieť, ako fungujú rôzne technológie a experimentovať s nimi nám otvorilo oči pre ďalšie perspektívy.
Dúfame, že tento spoločný výlet a skúsenosť sa stane začiatkom dlhej cesty objavovania pre našich mladých nadšencov a možno v nich už teraz klíči zárodok vášne pre kariéru vo vede a technike.
Spracoval: Mgr. Zdenko Michalov
Keď deťom povieme, že hru budeme končiť o 5 minút, tak ten čas využijú maximálne na hru. Čas skončí a hra sa odloží. Ak dáme deťom 5€ pravdepodobne by si za tie peniaze hneď niečo kúpili a peniaze minuli. Chceme si peniaze odložiť, ale už nie je čo. Cieľom našej aktivity bolo získať istú finančnú mieru rozhodovania a nadobudnúť počiatky hospodárenia s peniazmi.
A tak deti zoraďovali situácie míňania 5€ v rôznych obmenách podľa najzodpovednejšieho konania, zamýšľali sa nad otázkami ako napríklad:
- Si na rodičov nahnevaný, keď ti niečo nekúpia?
- Vieš koľko stojí jeden obed v škole, ktorý nezješ?
- Čo si doprajem a čo je zbytočné?
Napokon sme si čítali príbeh a zisťovali kto je skutočne bohatý. Otázkou je, čo urobí človek so svojimi peniazmi či zabezpečí potreby alebo ich bez rozmyslu minie.
Našu činnosť sme zavŕšili vytváraním pokladničiek, ktoré deti tvorili bez obmedzenia akéhokoľvek materiálu. A tak si zo získaných peňazí môžu časť minúť a časť odložiť.
Spracovala: Bc. Bianka Fabianová
Kámoš, kámoška, rodič, starý rodič...pridajte sa k nám! Stále prebieha zber použitých zubných kefiek
značky Curaprox, ale aj iných značiek. Tak neváhaj, vezmi použitú zubnú kefku a vlož ju do
pripravených nádob . Pýtaš sa kde? Máš dve možnosti. Prvá, na chodbe v „Prvákove“, a druhá, pred
okienkom vrátnice. Tešíme sa, že sa k nám pridáš!
Spracovali žiaci 2.B s triednou učiteľkou Kucharskou
Dňa 25.01.2024 prebehlo vyhodnotenie školského kola Biologickej olympiády na našej škole.
Diplomy a ceny odovzdala najúspešnejším žiakom p. riaditeľka Mgr. Jana Pruchnerovičová.
V kategórii C sa na prvých troch miestach umiestnili:
1. Peter Bors (9.B)
2. Mária Maťašová (9.B)
3. Alexandra Rusnáková (8.A)
V okresnom kole budú našu školu reprezentovať Peter a Mária, ktorým srdečne blahoželáme
k úspechu a držíme im palce v ďalšom kole!
Spracovala: Mgr. Malegová
Dňa 24. 01. 2024 sa na pôde ZŠ Mirka Nešpora 2 v Prešove uskutočnil už 73. ročník Matematickej olympiády. Okresné kolo bolo určené pre žiakov 5. a 9. ročníka. Našu školu reprezentovali žiaci Tibor Chromý (5.A), Marco Opet (5.A), Samuel Kaňuch (5.B), Diana Zelinková (5.B), Peter Bors (9.B), Viktória Sára Humeňajová (9.B), Mária Maťašová (9.B) a Michal Prezbruch (9.A).
Výsledky snaženia našich žiakov budú známe v priebehu nasledujúceho týždňa. Veríme, že naši žiaci aj napriek ťažkým úlohám nazbierali nové skúsenosti, ktoré ich posunú vpred.
Spracovala: Mgr. Daniela Zákutná
Úprimná pochvala, milé slovo či lichôtka dokáže vykúzliť úsmev na tvári nielen nám dospelým, ale aj
deťom. Z tohto dôvodu sme si dňa 24.1. so žiakmi 2.C triedy pripomenuli „Medzinárodný deň
komplimentov.“ Práve komplimenty nám pomáhajú budovať si zdravé sebavedomie, mať úctu
k sebe, ale aj druhým a dokážu nám zlepšiť náladu. Naši druháci svojimi láskavými slovami nešetrili
a potešili svojich spolužiakov, ktorých majú radi a na ktorých im záleží. Úprimným komplimentom od
žiakov sa potešila aj pani učiteľka.
Spracovala: Mgr. Šimčíková
V rámci školského projektu Važecká so srdcom na dlani sme zorganizovali charitatívnu zbierku,do ktorej prispeli pedagogickí zamestnanci zimnými bundami a kabátmi. Myšlienkou tejtozbierky bolo, aby sme darovali oblečenie, ktoré už nevyužívame, ale je stále funkčné a môžepomôcť iným ľuďom. Vyzbierané zimné bundy a kabáty sme spoločne so žiačkami zo 7.B triedyzaniesli na Vešiak pomoci – projekt mesta Prešov.Je pekné dostávať, ešte krajšie je dávať!
Spracovala Mgr. Daniela Zákutná
Dňa 23. 01. 2024 sa žiaci 2.,3.,4. ročníka a 7.A zúčastnili hokejového zápasu HC Prešov- Slovensko U18. Na zápase bolo famóznych 3548 divákov, ktorí vytvorili jedinečnú a nezabudnuteľnú atmosféru. Naši žiaci si tento zápas veľmi užili a úžasne fandili aj s vlastnoručne vytvorenými transparentmi, či transparentmi, ktoré daroval pán Pigula pre žiakov 2.C a 4.C. Ďakujeme HC Prešov za jedinečný zážitok.
Spracovali: Šmidtová, Buzogaň
Karneval je jedným z tých magických okamihov v školskom roku, kedy sa všetci môžeme zabaviť, oddýchnuť si od každodenných povinností a prejaviť svoju kreativitu a vtip.
Dňa 22.01.2024 sa naša telocvičňa zaplnila kúzelnými postavami, superhrdinami, príšerami, strigami, vedátormi, športovcami, ale mali sme možnosť vidieť aj mnoho iných originálnych a kreatívnych kostýmov. Každý, kto sa zúčastnil, bol súčasťou nezabudnuteľnej palety farieb. Bolo pre nás skvelé sledovať, ako sa naše triedy zmenili na malé divadielka plné úsmevov, smiechu a radosti. Túto atmosféru doprevádzal hudobnou zložkou ujo Ľubo.
Spoločne sme si užili deň plný zábavy a radosti!
Spracovala Mgr. Kobulská D.
Deti zo 7. oddelenia ŠKD sa pomocou prezentácie a vzdelávacích aktivít oboznámili so základnými pojmami, ktoré súvisia s finančnou gramotnosťou a naučili sa ako hospodáriť a narábať s peniazmi. Zahrali sme si aj obľúbenú spoločenskú hru - Monopoly, pri ktorej sa deti snažili získať bohatstvo cez jednoduché ekonomicke aktivity zahrňujúce nákup, prenájom a výmenu použitím herných peňazí.
Spracovala: Bc. Gabriela Okoličanyová
18.01.2024 pedagogický asistent Mgr. Danylo Samoilenko sa zúčastnil podujatia „Ako sa stať školou budúcnosti?“ v sídle spoločnosti Deutsche Telekom IT Solutions Slovakia, Moldavská cesta Košice.
Cieľom podujatia bolo:
⋙ podporiť výmenu dobrej praxe v zavádzaní inovácií vo výučbe na školách.
⋙ inšpirovať sa projektmi, ktoré boli v programe Školy budúcnosti podporené v roku 2023,
⋙ osvojiť si princípy design thinking metódy k tvorbe riešení problémov,
⋙ stretnúť sa a porozprávať s kolegami z iných škôl a organizácií.
Podujatie bolo súčasťou grantového programu Školy budúcnosti od organizacii Karpatská Nadácia v spolupráci so spoločnosťou Deutsche Telekom IT Solutions Slovakia. Tento grantový program (v minulosti tiež známy aj ako Škola budúcnosti a Učiteľ budúcnosti) od roku 2019 aktívne prispieva k skvalitneniu vzdelávania detí vo veku od 6 do 14 rokov a podporuje inovatívne formy vzdelávania v základných školách a mimoškolských aktivitách. V roku 2024 naša škola sa zapojila do tohto programu s projektom “Debatný klub“. Počas podujatia bola možnosť dozvedieť viac o tom ako prebieha tento program z prezentácie úspešne zapojených škôl. Taktiež sme mali úvod do metódy design-thinking. Ďakujeme za podporu a tešíme sa na ďalšiu spoluprácu.
Spracoval Mgr. Danylo Samoilenko
Aromaterapia je založená myšlienke, že vdychovanie vôní určitých rastlín a olejov môže stimulovať časti mozgu, ktoré sú zodpovedné za emócie, spomienky a správanie. V rámci VI. oddelenia ŠKD, sme využili esenciálne oleje, ktoré nám vedia navodiť pocit pohody a môžu mať pozitívny vplyv na naše telo aj psychiku.
Každý deň v týždni sme v ŠKD vyskúšali novú vôňu, ktorú mali žiaci uhádnuť. Formou diskusie sme potom zisťovali ich pocity a čo im vôňa pripomína. Najpríjemnejšia bola vôňa "lesná jahoda" a "pomaranč", menej príjemne boli exotické korenia ako "klinček" či vôňa "pačuli". Okrem toho pri aroma difúzeroch a fontáne vymýšľali rôzne hry napr "na čarodejnice" a užili si pri tom veľa zábavy.
Spracoval Mgr. Flimel
Powered by aSc EduPage