DIGITALIZÁCIA ADMINISTRATÍVNYCH POSTUPOV
Aministratívna zložka škola začala postupne implementovať nové trendy v tejto oblasti. Využívame napríklad výhody cloudových služieb Office 365, e podací hárok, tlač adresných štítkov na obálky a benefity prepojenia elektronickej úradnej schránky slovensko.sk s E-goverment modulom od Edupage.
ŠKOLENIA - TINKER CAD, MICROBIT - MAKECODE
Učitelia boli v rámci individuálnych školení oboznámení s nástrojmi na 3D modelovanie a blokové tzv. detské programovanie. V buducnosti plánujeme využívať medzipredmetové vzťahy a užšie prepájať Informatiku s Technikou, tak ako je to dnes bežne prepojené aj v praxi.
ZAPOJILI SME SA DO IT FITNESS TEST 2024
Digitálne zručnosti sú v 21. storočí nevyhnutnosťou pre nás všetkých. Bez dostatočnej orientácie v digitálnom svete je veľmi ťažké uspieť. V tomto bode preto deviataci potrebovali vedieť, čo sú ich silné a taktiež aj slabé stránky, a následne sa v potrebných oblastiach môžu ďalej vzdelávať na strednej škole, ktorú si vybrali. Podľa predpokladov bude v budúcnosti minimálne 9 z 10 pracovných pozícií vyžadovať digitálnu zručnosť. Držíme Vám prsty, aby ste sa efektívne popasovali s digitálnou budúcnosťou, vyhli sa jej nástrahám a zároveň využili ponúkané príležitosti.
Spracoval: Mgr. Peter Krajcer
AKTUALIZAČNÉ VZDELÁVANIE V OBLASTI ROZVOJA DIGITÁLNYCH ZRUČNOSTÍ - EDUPAGE, MICROSOFT 365, ALF, HCHKR
1Anotácia programu:
- Vzdelávanie je zamerané na digitalizáciu administratívnych postupov. Využitie dostupných digitálnych nástrojov školského informačného systému Edupage a Microsoft 365 s cieľom zjednodušiť a urýchliť spracovávanie informácií, ktoré boli doteraz evidované v papierovej podobe. Zavedenie jednotných digitálnych postupov pre ucelené a jednotné fungovanie školy s ohľadom na efektivitu a ochranu získaných údajov.
- Vzdelávací program ponúka konkrétne nástroje na digitalizáciu obsahu vzdelávania pre potreby ZŠ. Program ALF poskytuje rozsiahlu databázu úloh a testov zoradených podľa ročníkov a predmetov s možnosťou ich editácie alebo tvorby nového obsahu. Platforma hchkr disponuje moderne spracovaným digitálnym obsahom vzdelávania pre vybrané predmety (chémia, fyzika, čitateľská gramotnosť), ktorých ponuka sa bude v blízkej dobe rozširovať čo z nej robí veľmi zaujímavý vyučovací nástroj.
MICRO:BIT – ANIMÁCIE
Žiaci 7. až 9. ročníka sa na hodinách informatiky oboznamovali s modernou edukačnou pomôckou s názvom MICRO:BIT, ktorú postupne implementujeme do vyučovania informatiky. Ide o mikrokontrolér, ktorý dokáže vykonávať program ktorý vytvoria samotní žiaci. Tentokrát naši žiaci vytvárali animácie, dokázali program vytvoriť, nahrať program na micro:bit a overiť funkčnosť svojho programu. Pochopili princípy animácie, rozumejú behu programu, vstupom do programu, pauzám atď.
Micro:bit u žiakov podporuje nielen rozvoj základných programátorských zručností či informatického myslenia ale v neposlednom rade aj rozvoj kreativity, schopnosť riešiť problémy či spoluprácu so spolužiakmi. Pestrosť projektov a programov je takmer neobmedzená, micro:bit môže nájsť svoje uplatnenie vo väčšine predmetov na druhom stupni ZŠ.
Spracoval: Mgr. Peter Krajcer – školský digitálny koordinátor
VYUŽITIE OFFICE 365 - EXCEL - NA PRÁCU S DÁTAMI
Dáta sú dnes všade okolo nás. Pre dnešnú mládež a jej budúce štúdium či pracovné uplatnenie je nepochybne dôležité rozvíjať schopnosť porozumieť dátam a vedieť s nimi náležite pracovať. Naši deviataci sa na posledných hodinách informatiky oboznámili so základnými teoretickými východiskami práce s datasetom. Následne sa ponorili do roly dátového analytika a s využitím funkcií ako filtrovanie a zoradenie dokázali vyčítať to, čo práve potrebovali zistiť podľa zadania. Pracovali so skutočne veľkými datasetmi, ktoré mali niekoľko tisíc položiek, išlo napríklad o prehľady aplikácií z Google Play store za vybrané roky či rebríčky pesničiek zo Spotify. Pre lepšie pochopenie údajov z tabuliek je často nevyhnutné vytvorenie grafu. Naši deviataci to taktiež zvládli, vytvárali prehľadné koláčové, stĺpcové či čiarové grafy. Svoju prácu následne zdieľali v prostredí Office 365 so svojím učiteľom, ktorý ju skontroloval.Spracoval: Mgr. Peter Krajcer
SPROSTREDKOVANIE TECHNIKY - DAR SLSP
Dnes sme vymenili staré a menšie monitory za novšie a zároveň väčšie s oveľa lepším rozlíšením. Učitelia budú môcť svoje povinnosti súvisiace s prácou na počítači vykonávať vo svojich kabinetoch odteraz pohodlnejšie. Okrem monitorov sme vymenili v triedach aj 2 staršie notebooky, ktorých pracovný výkon kvôli zastaraným HDD diskom už nezodpovedal dnešným požiadavkám. Tieto novšie notebooky poskytnú na vyučovaní výrazne vyššiu rýchlosť a celkový výkon.
Spracoval: Mgr. Peter Krajcer, školský digitálny koordinátor
GRAFICKÉ TABLETY PRE ŠPT
Školský podporný tím dostal na prácu s deťmi, ktorým sa poskytujú podporné opatrenia, kvalitné grafické tablety. Tie môžeme vnímať ako moderné vzdelávacie pomôcky, ktoré umožňujú žiakom rozvíjať ich špecifické funkcie. Žiaci môžu prostredníctvom tabletu písať, kresliť, počítať príklady alebo vypracovávať rôzne typy úloh s využitím moderných aplikácií. Tablety sú pripravené na použitie, notebooky majú nainštalovaný potrebný driver na ich ovládanie a ŠPT prešiel školením na ich používanie.
Spracoval: Mgr. Peter Krajcer, školský digitálny koordinátor
PRIHLASOVANIE SA DO PC CEZ KONTO OFFICE - ZDIEĽANÉ PC
ZŠ Važecká pokračuje v nastúpenom trende a naďalej modernizuje svoje digitálne vybavenie pre žiakov a učiteľov. Staršie notebooky sme vymenili za úplne nové, ktoré sú výrazne výkonnejšie a rýchlejšie. Zmenil sa aj spôsob používania a prihlasovania používateľov. Starý spôsob založený na lokálnych kontách vystriedalo moderné prihlasovanie používateľov cez ich Office konto. Zvýšila sa tým bezpečnosť a zároveň sa personalizovalo používanie zariadenia. V budúcnosti by sme radi prešli na takýto systém na všetkých zariadeniach školy.
Spracoval: Mgr. Peter Krajcer
ZMODERNIZOVANÁ TABLETOVÁ UČEBNA
ZŠ Važecká zmodernizovala vybavenie svojej tabletovej učebne. Pre svojich žiakov má k dispozícii 20 kusov nových kvalitných tabletov Samsung, ktoré sú nainštalované a pripravené na aktívne využitie počas vyučovania. Žiaci sa môžu tešiť napríklad na svoj obľúbený Kahoot, ktorý staré tablety už nepodporovali. Pôvodné tablety prešli čistením a plánujeme ich využiť predovšetkým pri výučbe cudzích jazykov ako slovník a na vyhľadávanie informácii.
Spracoval: Mgr. Peter Krajcer, školský digitálny koordinátor
OBNOVA WEBOVEJ STRÁNKY ŠKOLY
Uplynulé mesiace sme sa venovali aj obnove webovej stránky školy. Zracionalizovali sme a sprehľadnili úvodné menu, vytvorili jednotlivé sekcie podľa akutálnych potrieb školy a vymazali či aktualizovali staré údaje. Doplnili sme aj logá našich partnerov. Veríme, že stránka je prehľadnejšia a lepšie slúži potrebám rodičov, žiakov, učiteľov či širšej verejnosti.
Spracoval: Mgr. Peter Krajcer, školský digitálny koordinátor
OFFICE 365 VO VYUČOVANÍ
3V uplynulých dňoch sme na našej škole začali s používaním platformy Office 365 na vyučovaní informatiky. Tento najmodernejší a zároveň najkomplexnejší nástroj na budovanie moderných kancelárskych zručností našich žiakov sa odteraz stáva bežnou súčasťou vyučovania informatiky. Každé dieťa má zriadené vlastné študentské Office 365 konto, v ktorom môže pracovať nielen v škole, ale aj z domu. Tento nástroj plánujeme využívať nielen na informatike, ale aj na ďalších predmetoch, kde budú žiaci vytvárať svoje prezentácie, tabuľky, videá, formuláre a mnoho ďalších súborov, ktoré si budú môcť uchovávať na cloude a nebudú už musieť využívať prenosné úložné zariadenia, ako napr. USB disk. Office konto je určené pre všetkých žiakov od 4. až po 9. ročník. V prípade dištančnej výučby budeme mať k dispozícii na spojenie so žiakmi aj bezpečnú aplikáciu TEAMS.
Mgr. Peter Krajcer – školský digitálny koordinátor
WORKSHOP NA TÉMU: DEEPFAKE
Vznikol spojením slov ,,deep learning“ a ,,fake“.
Ide o falošné videá, fotografie i zvukové stopy, ktoré sa upravia tak, aby vyzerali čo najreálnejšie.
Technika syntézy obrazu založená na umelej inteligencii.
Naši žiaci z 9.A a 9. B absolvovali workshop na ktorom sa dozvedeli ako deepfake vzniká a aké pozitívne a negatívne následky môže mať. Rozvíjali si nielen svoje vedomosti o tejto téme, ale aj praktické zručnosti ako rozlíšiť deepfake od skutočného videa. Na pochopenie problematiky a analýzu znakov deepfake videa nám poslúžilo napr. video s Albertom Einsteinom či úryvok z filmu Sám doma. Na záver prebehla diskusia v ktorej mohli žiaci vyjadriť svoje názory.
Spracoval: Peter Krajcer – školský digitálny koordinátor
ZRIADENIE UČEBNE IKT č. 2
Od dnes majú naši žiaci k dispozícii po prvýkrát v histórii školy aj druhú učebňu informatiky. Podarilo sa nám ju zriadiť predovšetkým vďaka možnosti odkúpenia techniky od Slovenská sporiteľňa za výhodných podmienok. Postupnými krokmi sa snažíme na škole nielen zmodernizovať základné vybavenie, ale predovšetkým aj samotný prístup k výučbe informatiky a rozvoju digitálnych kompetencií v kontexte nárokov dnešného sveta. Naštartovali sme proces digitalizácie našej školy, ktorého cieľom je nielen reflektovanie aktuálnych trendov vo výučbe informatiky, ale aj rozvíjanie digitálnych kompetencií na väčšine vyučovacích predmetov.
Žiaci 9.B sa na hodine informatiky oboznámili s praktickými zručnosťami potrebnými pri zapojení počítačovej zostavy. Zistili, že počítač aj monitor potrebujú napájanie z elektrickej siete, že monitor s počítačom prepájame prostredníctvom HDMI, VGA alebo napr. displayport káblom. Vstupné zariadenia ako klávesnica a myš sa pripájajú cez rozhranie USB (ktorých existuje niekoľko generácií) a v neposlednom rade potrebujeme aj internetové pripojenie prostredníctvom kábla alebo wifi (popísali sme si výhody a nevýhody aj princíp fungovania).
PS: V novom roku plánujeme implementovať do vyučovania platformu Office 365 (najmodernejšie kancelárske nástroje) a nezabúdame ani na problematiku digitálnej bezpečnosti.
Spracoval: Peter Krajcer – školský digitálny koordinátor
WORKSHOP NA TÉMU: VIETE, AKO SPRÁVNE GOOGLIŤ?
Žiaci 5. a 6. ročníka to už vedia. Oboznámili sa s tým, ako funguje internetový vyhľadávač, ako rýchlo a efektívne vyhľadávať informácie, ktoré práve potrebujú, ako si vyberať z ich veľkého množstva a ako s nimi následne pracovať. Práca s informáciami predstavuje mimoriadne dôležitú kompetenciu nielen pre pracovné uplatnenie, ale aj bežný život dnešného človeka. Pri výučbe informatiky sa plánujeme intenzívnejšie venovať aj tejto oblasti.
Spracoval: Mgr. Peter Krajcer - školský digitálny koordinátor
NOVÉ POČÍTAČE OD SLSP DO UČEBNE IKT č.1.
Naša škola získala možnosť odkúpiť od Slovenskej sporiteľne výpočtovú techniku vo väčšom množstve za symbolickú (nie trhovú) sumu. Spolu na školu pribudlo 48 ks moderných stolových počítačov, ktoré nahradia zastaralú techniku v počítačovej učebni. Tieto počítače prešli nielen čistením, ale aj dôkladnou kontrolou a servisom predtým, ako k nám boli doručené. Poskytujú vysoký výkon a zároveň majú nízku spotrebu energie. Sú plnohodnotne pripravené slúžiť potrebám detí na vyučovaní a prispievať tak k zdokonaľovaniu ich digitálnych zručností. Dnes sme rozmiestnili nové počítače v pôvodnej učebni a v dohľadnej dobe plánujeme spustiť do prevádzky aj počítačovú učebňu č. 2.
Spracoval: Peter Krajcer – školský digitálny koordinátor
APLIKÁCIA STREDNÁ
Naši deviataci mali v rámci pestrých aktivít kariérového poradenstva, ktorými si prešli v uplynulých mesiacoch, možnosť overiť si správnosť výberu strednej školy aj moderným digitálnym spôsobom cez aplikáciu Stredná. Žiaci absolvovali test osobnosti, ktorý im stanovil typ ich osobnosti aj to, aké povolania sú pre nich vhodné. Následne si žiaci mohli filtrovať podľa svojich preferencií nielen konkrétne školy, ale aj odbory, ktoré sú aktuálne v ponuke. Táto digitálna pomôcka pomáha stredným školám odprezentovať sa a žiakom základných škôl vybrať si ich vysnívanú školu.
Spracoval: Peter Krajcer, školský digitálny koordinátor
INFORMATIKA VONKU
Aj informatika sa dá z času na čas vyučovať vonku, presvedčili sa o tom žiaci a žiačky z 9. B a 7.B. Využili sme pekné počasie a zrealizovali takzvané štafetové programovanie na štvorčekový papier. Žiaci boli rozdelení do dvoch tímov, ktoré medzi sebou sútažili nielen v rýchlosti, ale aj kvalite odvedenej práce. Sme presvedčení, že budovať základy informatického myslenia a programovania je nesmierne dôležité už u detí na ZŠ. Schopnosť riešiť problémy, kreativita či spolupráca v tíme sa deťom určite zídu...
Spracoval: Peter Krajcer, školský digitály koordinátor
WORKSHOP: POZNÁTE NÁSTRAHY DIGITÁLNYCH PLATIEB A ONLINE NAKUPOVANIA?
Online nakupovanie a bezhotovostné platby dnes predstavujú každodennú súčasť života. Okrem nesporných výhod a zjednodušenia života so sebou prínašajú aj mnoho nástrah a rizík. Moderná výučba informatiky na ZŠ musí reflektovať aj tieto témy a prispievať tak nielen k zvyšovaniu digitálnych kompetencií žiakov, ale aj ich bezpečnosti v online priestore. Žiaci 9. B sa na uplynulých 2 hodinách venovali tomu, ako rozpoznať riziká a zároveň využiť výhody, ktoré nám prinášajú moderené technológie.
Spracoval: Peter Krajcer - školský digitálny koordinátor