Prečo sme vymysleli práve takýto názov pre náš workshop? Odpoveď je veľmi jednoduchá: Príďte sa pozrieť do našej školskej záhrady!
Okrem krásnej zelene, rozkvitnutého orgovánu, hmyzích hotelov a vtáčích domčekov, tam nájdete aj mladú špeciálnu jabloň, ktorá sa volá ZUZANA. Meno nenesie iba po svojej odrode (jabloň zimná - Zuzana), no spája sa aj s posolstvom, ktoré šíri naša pani prezidentka Zuzana Čaputová, ako je napríklad snaha ochraňovať prírodu, biodiverzitu a v neposlednom rade aj samotné včely, na počesť ktorých sme zrealizovali už II. ročník nášho workshopu.
Jednou z najkrajších ideí tohto workshopu, ktorá je súčasne hnacím motorom pre našich žiakov je myšlienka, že ZUZANA porastie spolu s nami. Činnosti a aktivity, ktoré vzbudzujú prirodzenú detskú zvedavosť a zároveň vytvárajú u detí dlhodobé zdravé návyky, vedú k zodpovednosti a formujú malú detskú dušu správnym smerom k želateľnej hierarchii ľudských hodnôt.
Tešíme sa, že nás pani prezidentka Zuzana Čaputová odmenila medom z úľov, ktoré sa nachádzajú v prezidentskej záhrade. Tento rok jej určite napíšeme znova a budeme dúfať, že sa príde pozrieť aj na našu malú jabloň.
Tohtoročný workshop bol plný významných hostí. Jedným z nich bol aj pán PaedDr. Miroslav Benko, MBA, z odboru starostlivosti o životné prostredie v Prešove, ktorý nás prišiel podporiť v šírení nášho posolstva.
Súčasťou nášho tímu bol v tento dôležitý deň aj pán PaedDr. Pavol Feňuš, ktorého životné skúsenosti a vedomosti v oblasti včelárstva boli pre žiakov neopísateľným zážitkom. Pána doktora sprevádzala a dopĺňala jeho vnučka Angela Feňušová, ktorá je zároveň žiačkou našej školy.
Pán Ing. Michael Troščak spoločne so synom Bystríkom sú už druhý rok garanciou kvality nášho workshopu, ktorá zároveň prezentuje generačné odovzdanie tohto včelárskeho remesla z otca na syna.
Tento rok sme workshop oživili arteterapiou, ktorú realizovala naša ukrajinská kolegyňa Bc. Roksolana Petrašenko. Spoločne s ukrajinskými žiakmi pani učiteľka prezentovala techniku práce s hlinou.
Podporný tím našej školy pod záštitou pani riaditeľky Mgr. Jany Pruchnerovičovej
predstavil na II. ročníku tieto aktivity:
DAR VČELÁR – Ing. Michael Troščak a syn Bystrík Troščák
DARY ÚĽA – PaedDr. Pavol Feňuš a vnučka Angela Feňušová
DARY VČELOBALU – Bc. Eva Polohová
DARY BIORÁCIO – Mgr. Natália Matisková
DARY ZEME – Bc. Roksolana Petrašenko
DARY VOSKU – naši deviataci: Sára Ilkovičová a Richard Ujacký
DARY MEDU – Mgr. Martina Gaľanová
Koordinátorkami pre priebeh aktivít boli naše špeciálne pedagogičky Mgr.Terézia Balužinská a Mgr. Natália Matisková, ktorým sekundoval pán učiteľ Mgr. Samuel Sabanoš.
Tešíme sa, že môžeme žiakom vštepovať hodnoty, ktoré sú hlbšie a komplexné. Senzitivita voči prírode je veľmi dôležitá pre formovanie vzťahu k životnému prostrediu a budúcim rozhodnutiam v jeho prospech. Ďakujeme našich hosťom za spoluprácu a slová vďaky, ktorými nás ocenili a dúfame, že o rok sa tu všetci znovu stretneme a podporíme naše spoločné posolstvo smerom k ochrane včiel a zachovaniu biodiverzity na Zemi.
Za podporný tím ZŠ Važecká Prešov
Mgr. Terézia Balužinská
DOVČELENIA O ROK!!!
Projekt „Pomáhajúce profesie v edukácii detí a žiakov“ sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu a Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Operačného programu Ľudské zdroje.
Riadiaci orgán: www.ludskezdroje.gov.sk
Sprostredkovateľský orgán: www.minedu.sk
Prijímateľ Národného projektu: www.mpc-edu.sk